Dask Hafif Hasarlı Binaya Ne Kadar Ödeme Yapar?

Dask hafif hasarlı binaya ne kadar ödeme yapar? Şeklinde sık soru alıyoruz. Bu içerik Dask hafif hasarlı binaya ne kadar ödeme yapar? Sorusuna cevap veriyorken bir yandan da DASK hasar ödemeleri, az hasarlı binalar ne olacak?, az hasarlı binaya kredi çıkar mı? Sorularına da cevap veriyor.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan asrın felaketinde bir çok Türkiye vatandaşı evini kaybetmiş durumdayken kimi vatandaşta evlerinde hafif hasar, orta hasar veya ağır hasarla ne yapacağını araştırıyor. Deprem sonrası yaşanan hasar durumuna göre DASK belli bir ücret ödüyor ve bu ücret karşılığında evinizin yeniden tadilatlandırılmasında yardımcı oluyor. Peki, DASK hafif hasarlı binaya ne kadar ödeme yapar? İşte sizlere cevabı!

Adsiz 768 × 403 piksel 63
DASK Hafif Hasarlı Binaya Ne Kadar Ödeme Yapar?

DASK Hafif Hasarlı Binaya Ne Kadar Ödeme Yapar?

Deprem sonrasında yaşanan hasar durumuna göre DASK farklı oranlarda ödeme yapabilir. Sigortası yapılan konutun metrekare bedeli ve metrekaresinin çarpılması sonucunda DASK, konut için hasar ödemesi yapar. 2023 yılında bir konut için maksimum teminat bedeli 640.000 TL’den fazla olmaması gerekiyor. Eğer fazla tutar ortaya çıkarsa, üste kalan tutar konut sigortası üzerinden ödenmektedir.

  • Betonarme yapı 3.016 TL
  • Diğer yapı türleri 2.080 TL üzerinden hesaplanmaktadır.

100 metrekare olan bir bina 2023 yılında betonarme yapıdaysa 3.016 TL x 100 = 301.600 TL ödeme alabilir durumdadır.

Deprem Sigortası Evin Ne Kadarını Karşılar?

Eğer depremde binanız hasar aldıysa 2023 yılı için betonarme yapı fiyatı 3.016 TL’dir.

Az Hasarlı Ev Ne Demek?

Hafif hasar veya az hasarlı bina olarak geçen bu terimin karşılığı şu şekildedir; ‘’Binanın boyasında, sıvalarında veya duvarlarında oluşan ince çatlakların meydana gelmesi.’’ Eğer evinizde böylesi bir durum varsa hasar ihbar ile iletişime geçebilir ve kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer depremden önce oluşan bir hasar varsa veya kusur oluşmuşsa bunlar dikkate alınmamaktadır. Ve bu durum binanın kullanılabilmesi için herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Evi Satınca DASK Ne Olur?

Satış sonrası zorunlu deprem sigortası poliçesi iptal ettirilemez durumdadır. Bu gibi durumlarda meskeni satın alan kişi ‘’menfaat değişikliği zeyili’’ adı altında düzenleme yaptırması gerekir.

DASK Bedelini Kim Öder?

Dask bedelini isterse ev sahibi, isterse de kiracı ödeyebilir. Fakat burada bilinmesi gereken tek şey; ‘’Her 2 durumda da yapılan poliçe ev sahibi üzerinedir.’’

YouTube video
YouTube video
YouTube video

Türkiye’de Fay Hattı Olmayan Tek Şehir içeriğimize de göz atın.


Yorum yapın

Betnis Giriş
Betnis Giriş