Chrome Trend Aramaları Kapatma Nasıl Yapılır?

Chrome trend aramaları kapatma konusunda çok sık soru alıyoruz. Google Chrome kullanırken, sayfanın alt kısmında Trend Aramaların görüntülendiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu özellik, güncel olaylar veya insanların çevrimiçi olarak konuştuğu konular hakkında güncel kalmaya çalışıyorsanız oldukça yararlı olabilir. Ancak, elinizdeki belirli bir göreve odaklanmayı tercih ediyorsanız dikkat dağıtıcı da olabilir. Neyse ki Chrome’un Trend Aramalarını kapatmak basit bir işlemdir ve yalnızca birkaç dakikanızı alır.

Chrome tarayıcınızı her açtığınızda aynı trend aramaları görmekten bıktınız mı? Neyse ki, Chrome Trend Aramaları’nı kapatmak kolaydır ve yalnızca birkaç tıklama gerektirir. Chrome Trend aramaları kapatma nasıl yapılır? Merak ediyorsanız bu içeriğimiz yardımcı olacaktır.

gidio one cikan gorsel 2023 06 07T003720.577
Chrome Trend Aramaları Kapatma Nasıl Yapılır?

Chrome Trend Aramaları Kapatma Nasıl Yapılır?

Bu basit adımlarla Chrome’da Trend Aramaları kolayca kapatabilir veya açabilirsiniz.

 • Chrome’u açın ve pencerenizin sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya tıklayarak ‘Ayarlar’ sayfasına gidin.
 • Sol taraftaki menüden ‘Gizlilik ve Güvenlik’i seçin ve ardından ‘Site Ayarları’na ilerleyin.
 • ‘Site Ayarları’ altında, ‘Trend Aramalar’a tıklayın ve kapatın.
 • Trend Aramaları başarıyla kapattığınızı belirten bir onay mesajı göreceksiniz. Artık yaptığınız aramalar, bu hızlı değişiklik sayesinde hiçbir haber akışında veya kişiselleştirilmiş önerilerde görünmeyecek! Şimdi Chrome ile daha özel bir gezinme deneyiminin tadını çıkarın!
 • Trend Aramaları’nı geri getirmek isterseniz, yukarıdaki adımları izleyin ve özelliği tekrar açın. Kişiselleştirilmiş haber akışınız kısa sürede geri yüklenecektir!

Mobil Cihazlardan Trend Aralamaları Kapatma

Arama sonuçlarınızda alakasız konuların görünmesinden sıkıldınız mı? Karmaşayı durdurmak ve daha doğru arama sonuçları almak için mobil cihazınızdan Trend Aramaları kapatın.

Yapması kolay: mobil cihazınızın ayarlarına gidin ve ‘Trend Aramalar’ın yanındaki kutunun işaretini kaldırarak trend aramaları devre dışı bırakın. Bu şekilde, aradığınız şeyle alakalı olmayabilecek içerik bombardımanına maruz kalmazsınız.

 • Cihazınızın tarayıcısını açın ve kullandığınız arama motorunun ana sayfasına gidin.
 • Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan menü simgesine (üç yatay çizgi) dokunun.
 • “Ayarlar” bölümüne ulaşana kadar aşağı kaydırın ve ardından seçin.
 • Ayarlar ekranında, ‘Gizlilik ve Güvenlik’e dokunun ve oradan ‘Trend Aramalar’ seçeneğini seçin.
 • Trend Aramalar özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için ‘Kapat’ı veya tercihlerinize en uygun diğer seçenekleri seçin!
 • Artık sadece birkaç basit adımla mobil cihazlardan trend aramaları başarıyla kapatabiliyor olmalısınız!

Masaüstü Cihazlardan Trend Aramaları Kapatma

Google Masaüstü Cihazlarından Trend Aramaları kapatmak istiyorsanız, sizin için bir çözümümüz var. Bu özelliği kapatmak kolaydır ve birkaç basit adımda yapılabilir. Bu kılavuz, Google Masaüstü Cihazınızda Trend Olan Aramaları devre dışı bırakma sürecinde size yol gösterecektir.

 • İlk olarak, cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın ve “Arama “yı bulana kadar aşağı kaydırın “Arama “ya dokunun, ardından “Gizlilik ve Güvenlik “e gidin ve henüz etkin değilse “Do Not Track “i etkinleştirin. Bu işlem tamamlandıktan sonra “Trend Aramalar “a dokunun ve kapatın. Hepsi bu kadar!

Chrome Trend Aramaları Nasıl Silinir?

Aynı eski trend aramaları görmekten sıkıldıysanız ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız, Chrome’un trend aramalarını silmek çok kolay! İşte nasıl yapılacağı:

 • Chrome tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki “Ayarlar “a tıklayın.
 • Sol taraftaki menüden “Gizlilik ve Güvenlik “e tıklayın.
 • “Adres çubuğuna yazılan aramaları ve URL’leri tamamlamaya yardımcı olması için bir tahmin hizmeti kullanın” ifadesini görene kadar aşağı kaydırın
 • Devre dışı olarak görünmesi için bu özelliği kapatın. Bu, size Google Arama için tahminler ve Google hizmetlerini kullanan web siteleri ve uygulamalardaki etkinliğinizle ilgili tarama verileri sağlayan tüm kişiselleştirme özelliklerini devre dışı bırakacaktır.
 • Sayfanızı yenileyin veya değişikliklerin uygulandığından emin olmak için Chrome’u kapatıp yeniden açın.

Ve hepsi bu kadar! Artık Chrome tarayıcınıza geri dönebilir ve istenmeyen trend aramaları artık görmeyebilirsiniz. Bu basit numara ile dağınıklıktan uzak bir tarama deneyiminin keyfini çıkarın!

YouTube video
YouTube video

Yorum yapın