Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Siteleri (2023)

Yapay zeka nedir? Veya günümüzde kullanımı ne kadar doğru ilerliyor? Yapay zeka hayatımızı kolaylaştırdığı ve bir çok farklı dezavantajı da ortaya çıkartabilir. Peki, yapay zekayı daha doğru ve daha avantajlı bir şekilde kullanmak için ne yapmamız gerekiyor? İşte sizlere yapay zekanın gün geçtikçe doğru kullanımı!

AI, belirli görevleri gerçekleştirmek için insan zekasını taklit ederek ve topladıkları bilgileri tekrarlayarak kendini bulur. İnsan zekasını taklit ederek elde ettiği verilerle yinelemeli olarak kendini geliştirebilme özelliğine sahip bir sistemdir. Bir bilgisayarın veya bilgisayar tarafından kontrol edilen bir robotun, genellikle akıllı varlıklarla ilişkilendirilen görevleri yerine getirme yeteneği, yapay zekayı tanımlayan şeydir. Bu içerikte Yapay zeka nedir?, Yapay zeka ne işe yarar?, Yapay zeka nerelerde kullanılır?, Yapay zeka siteleri hakkında doğru bilgileri verdik.

gidio 2023 06 26T233722.046
Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka veya AI, insan zekasını taklit eden ve topladığı bilgilere dayalı olarak kendini yinelemeli olarak geliştirebilen bir teknolojidir. Daha basit bir ifadeyle yapay zeka, belirli görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladığı bilgileri tekrarlayan bir sistem olarak tanımlanabilir. AI, makinelerin deneyimlerden öğrenmesini, yeni girdilere uyum sağlamasını ve insan benzeri görevleri gerçekleştirmesini mümkün kılar. İnsan zekasını taklit ederek elde ettiği verilerle yinelemeli olarak kendini geliştirebilme özelliğine sahip bir sistemdir. Ancak, insan zekasını taklit eden tüm teknolojilerin yapay zeka olarak kabul edilmediğini belirtmek önemlidir. Örneğin, optik karakter tanıma, rutin teknoloji haline geldiği için yapay zeka olarak kabul edilenlerin dışında tutulur.

İnsan zekasını taklit etme yeteneklerine göre sınıflandırılabilen çeşitli Yapay Zeka türleri vardır. Bu kategoriler dar, güçlü ve süper yapay zekayı içerir. Zayıf yapay zeka olarak da bilinen dar yapay zeka, belirli bir görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır ve programlanan kapsamının ötesinde görevleri gerçekleştiremez. Genel AI olarak da bilinen güçlü AI, bir insanın gerçekleştirebileceği herhangi bir entelektüel görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır. Yapay genel zeka olarak da bilinen Süper AI, insan zekasını aşan ve şu anda insanlar için imkansız olan görevleri yerine getirebilen bir AI sistemidir.

Yapay Zeka uygulamaları, operasyonlarını iyileştirmek için AI kullanan çok sayıda endüstri ile birlikte çok geniş ve çeşitlidir. AI sistemleri, doğal dil işleme, makine öğrenimi ve yapay zeka yazılımı dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda bulunabilir. Birçok şirket, yapay zekanın sunduğu tüm değerlerden yararlanmak için veri bilimi ekiplerine büyük yatırımlar yapıyor. AI, çeşitli bilgisayar sistemlerinin insanlar gibi düşünmesine ve birçok karmaşık sorunu insan mantığıyla çözmesine yardımcı olur. Yapay zeka uygulamalarının son yıllarda artan önemi çeşitli araştırmalarla vurgulanmıştır ve gelecekte daha da önem kazanması beklenmektedir.

Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

Yapay zeka (AI), makine öğrenimi ve veri analizi dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Makine öğrenimi, tükettikleri verilere dayalı olarak öğrenen veya performansı artıran sistemler oluşturmaya odaklanan bir yapay zeka alt kümesidir. Yapay zeka makine öğrenimi ile analitik modellerin oluşturulmasını otomatikleştirerek, sinir ağları kalıpları tanımlamak ve verilere dayalı tahminler yapmak için eğitilebilir. Bunun finans, sağlık ve pazarlama alanları da dahil olmak üzere çok sayıda uygulaması vardır. Veri bilimi ayrıca, nasıl depolandığına veya işlendiğine bakılmaksızın verileri ayrı bir kaynak olarak ele alarak yapay zekada önemli bir rol oynar. Sonuç olarak yapay zeka, kuruluşların daha bilinçli kararlar almasına ve genel verimliliklerini artırmasına yardımcı olabilir.

 • Duygu analizi yapabilir.
 • Dil çevirisi yapabilir.
 • Sohbet robotları oluşturulabilir.
 • Müşteri hizmetleri yapılabilir.
 • Sağlık hizmetlerinde kullanılabilir.
 • Pazarlama için kullanılabilir.

Yapay zekanın başka bir uygulaması, bilgisayarların insan dilini anlamasını, üretmesini ve manipüle etmesini sağlayan doğal dil işlemedir (NLP). NLP, sohbet robotları, duygu analizi ve dil çevirisi dahil olmak üzere çok sayıda uygulamaya sahip yapay zeka ve dilbilimin bir alt kategorisidir. NLP kullanarak makineler, müşteri hizmetleri, pazarlama ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yararlı olabilecek insan dilini anlayabilir ve yorumlayabilir. NLP yazılımı, metinsel veriler tarafından iletilen duyguları memnuniyetsizlik, mutluluk, şüphe ve daha fazlası olarak sınıflandırarak analiz etmek için de kullanılabilir.

gidio one cikan gorsel 1000 × 503 piksel Kopyasi 2023 06 26T233813.891
Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır?

Yapay zeka (AI), teşhis süreçlerinden kişiselleştirilmiş hasta tedavi planlarına kadar uzanan uygulamalarla sağlık ve ilaç endüstrisinde giderek daha yaygın hale geldi. AI, tıptaki verileri tarayarak tedavi sonuçlarını ve hasta deneyimlerini iyileştirmeye yardımcı olacak içgörüleri ortaya çıkarır. Örneğin, ameliyatta kullanılan robotlar, fiziksel yapay zekanın iyi örnekleridir ve ameliyatlar için gerekli tıp uzmanlarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilirler. Ek olarak, AI diğer şeylerin yanı sıra hasta izleme ve bakımı, ilaç geliştirme ve tedavi protokolleri için kullanılabilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tahmin edilen tıp uzmanlarının eksikliği ile yapay zeka, sağlık endüstrisinde önemli bir araç haline geldi.

Yapay Zeka kullanım alanları:

 • Finans sektörü
 • Sağlık sektörü
 • Otomotiv sektörü
 • Teknoloji sektörü
 • Lojistik geliştirmeler

Finans ve bankacılık sektörü de piyasa bilgilerinin elde edilmesi, finansal işlemlerin yönetilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması gibi çeşitli süreçler için yapay zekadan yararlanmaktadır. Sürücüsüz araçlar, malları depolarda istiflemek veya rafları düzenlemek için kullanılan robotlar ve nakliye rotalarını ve taşıyıcıları optimize etmek için tahmine dayalı analitik gibi yeniliklerle ulaşım ve lojistikte de kullanılmıştır. Ağ oluşturma, dijitalleştirme ve bulut bilgi işlem sistemleri gibi en son lojistik teknolojilerini içeren Lojistik 4.0, işletmelerin operasyonlarını düzene koymalarını ve verimliliği artırmalarını sağlamıştır. AI’nın lojistikte kullanımı, sektörü geliştirmek için nasıl kullanılabileceğine dair geniş bir perspektifle giderek daha önemli hale geldi.

Yapay Zeka Örnekleri Nelerdir?

Yapay zeka (AI), günümüzde pek çok farklı alanda giderek yaygınlaşmaktadır. Kullanımdaki yapay zekaya bir örnek, dokundukları teknolojileri daha etkili ve güçlü hale getirmek için genellikle derin öğrenme ile birlikte kullanılan makine öğrenimi uygulamalarıdır.

Günümüzde kullanılan bir başka yapay zeka örneği de doğal dil işleme (NLP) araçlarıdır. NLP, bilgisayarların insan dilini anlamasını, üretmesini ve manipüle etmesini sağlayan yapay zekanın bir alt dalıdır [4]. Bu teknoloji, sohbet robotları, sanal asistanlar ve duyarlılık analiz yazılımı gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır. Robotik ve otonom sistemler de günümüzde kullanılan AI örnekleridir. Yapay zeka tarafından desteklenen otonom mobil robotlar (AMR’ler), üretim, sağlık ve lojistik gibi çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Yapay zeka örnekleri listesi:

 • Üretim robotları
 • Kendi kendine giden arabalar
 • Akıllı asistanlar
 • Sağlık yönetimi
 • Otomatik finansal yatırımlar
 • Sanal seyahat rezervasyonları
 • Sosyal medya performans izleme robotları
 • Pazarlama için oluşturulan sohbet robotları

Yapay Zeka Özellikleri

Yapay zeka (AI), yaşama ve çalışma şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahip, hızla büyüyen bir alandır. Yapay zekanın temel özelliklerinden biri, bilgisayarların büyük veri kümelerine erişmesine ve bunlardan öğrenmesine olanak tanıyan makine öğrenimidir. Makine öğrenimi, verilerden kalıpları analiz etmek ve çıkarmak için algoritmalar kullanır ve sinir ağları, memeli beyninin yapısından ilham alan makine öğreniminde kullanılan bir tür algoritmadır.

Yapay Zeka AvantajlarıYapay Zeka Dezavantajları
İnsan Hatasında AzalmaYüksek Maliyetler
Sıfır RiskYaratıcılık Yok
7×24 Kullanılabilirlikİşsizlik
Dijital Yardımİnsanları Tembel Hale Getirme
Yeni BuluşlarEtiklik Yok
Tarafsız KararlarDuygular Yok
Daha Hızlı Karar Alma

Bilişsel bilgi işlem ve karar verme de yapay zekanın temel özellikleridir. Bilişsel hesaplama, genellikle AI ile birbirinin yerine kullanılan bir terimdir ve karar vermek için verilere dayanan teknolojileri ifade eder. Bu teknolojiler, insan beyninin çalışma şeklini taklit ederek makinelerin yeni bilgileri öğrenmesine ve bunlara uyum sağlamasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

gidio one cikan gorsel 1000 × 503 piksel Kopyasi 2023 06 26T233845.881
Yapay Zeka Siteleri

Yapay Zeka Siteleri

AI hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu alanda becerilerini geliştirmek isteyenler için birçok AI öğrenme ve geliştirme sitesi mevcuttur. Coursera, Udacity ve edX, AI eğitimi için en iyi sitelerden bazılarıdır. Bu siteler, AI temelleri, makine öğrenimi ve derin öğrenme hakkında çeşitli kurslar ve programlar sunar. Bu sitelerin yanı sıra Kaggle, Reddit AI, AI Stack Exchange gibi AI topluluğu ve forum siteleri de bulunmaktadır. Bu siteler, bireylerin AI topluluğundaki diğer kişilerle bağlantı kurması, bilgi ve uzmanlığı paylaşması ve AI projelerinde işbirliği yapması için bir platform sağlar.

İş ve iş için en iyi AI web siteleriÜretkenlik ve kişisel yardım için en iyi AI web siteleriYaratıcılık ve hobiler için en iyi AI web siteleriAI ile biraz eğlenmek için en iyi AI web siteler
10WebGlaspCraiyonTalk To Books
LandbotRytrSoundfulSupermeme.ai
Beautiful.aiThing TranslatorMidJourneyFakeYou
PfpmakerRewindAI. Image EnlargerReplika
BrandmarkChatGPTDALL-ESemantris
KrispMightyGPT

Yapay zeka hakkında önerdiğimiz içerikler:

Fotoğrafı Animeye Çevirme

Yapay Zeka Şarkı Söyletme

Yapay Zeka Coinleri

Yapay Zeka Futbol Tahminleri

Yapay Zeka İle Görsel Oluşturma

Chat GPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

YouTube video
YouTube video
YouTube video
YouTube video

Yorum yapın